Historia Nowosądeckiego Oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich


      Historia Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Nowym Sączu sięga lat sześćdziesiątych XX wieku. Dnia 7 września 1963 r. zostało założone Koło Terenowe Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Nowym Sączu z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego w osobach kolegów Piotra Abramczuka, Włodzimierza Linka, Jakuba Łaskawskiego, Bolesława Paulusa i Antoniego Zielińskiego.
      Z kolei, pod przewodnictwem kol. Piotra Abramczuka i przy udziale przedstawicieli Kół Terenowych z Gorlic, Limanowej, Nowego Targu i Rabki został utworzony Komitet Organizacyjny związany z powołaniem Oddziału Wojewódzkiego SGP w Nowym Sączu.
      Uchwałą Zarządu Głównego SGP w Warszawie z dnia 12 kwietnia 1980r. został powołany Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Geodetów Polskich w Nowym Sączu, natomiast 7 czerwca 1980r., na I Zgromadzeniu Delegatów Kół SGP, na przewodniczącego Zarządu Oddziału został wybrany kol. Piotr Abramczuk. Na kolejne kadencje na przewodniczącego wybrano kol. Janusza Korpaka, i kol. Mariana Ryczka. Kol. Piotr Abramczuk został honorowym Prezesem.
      W latach dziewięćdziesiątych XX wieku, przy wzroście ilości członków SGP, przekształcały się w Koła i ich ostateczny stan przedstawiał się następująco: działały Koła Terenowe w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu i Rabce oraz trzy Koła Zakładowe w Nowym Sączu. Od momentu powołania Oddziału Wojewódzkiego SGP rozszerzył się udział geodetów w działalności Rady Wojewódzkiej NOT w Nowym Sączu. Kolega Piotr Adamczuk zorganizował Klub Seniora przy Radzie Wojewódzkiej NOT. Geodeci brali udział w przygotowywaniu własnych imprez związanych z organizacją Dni Techniki. Geodeci w czynie społecznym wykonali dokumentację geodezyjną pod budowę Domu Technika w Nowym Sączu przy ul. Długosza.
      Ważnymi wydarzeniami w środowisku geodezyjnym Nowego Sącza były organizowane od 1971r., co dwa lata, przez Komisję Geodezji Miejskiej przy Zarządzie Głównym SGP, przy aktywnym udziale naszych członków, Sesje Naukowo - Techniczne z cyklu "Aktualne Zagadnienia w Geodezji".

Tematy kolejnych konferencji:
I1971Aktualne zagadnienia w geodezji
II1973Fotogrametria dla różnych dziedzin gospodarki narodowej
III1975Mapa zasadnicza miasta
IV1977Problemy geodezyjne planowania przestrzennego
V1979Geodezja w krajowym programie budownictwa i ochronie środowiska
VI1981Geodezja w projektowaniu i rozbudowie infrastruktury technicznej miast
VII1983Problemy gospodarki terenami, renty gruntowej
VIII1985Geodezja i gospodarka gruntami
IX1987Informatyczne systemy geodezyjno-kartograficzne dla potrzeb miast
X1989Racjonalne wykorzystanie gruntów budowlanych
XI1991Odzysk gruntów budowlanych - szacowanie nieruchomości
XII1993Udział geodezji i gospodarki nieruchomościami w obsłudze samorządnego Miasta
XIII1995Zasób geodezyjny, kartograficzny i prawny jako baza dla gospodarowania Nieruchomościami
XIV1997Obsługa geodezyjno-prawna autostrad
XV1999Geodezja i gospodarka nieruchomościami w nowych strukturach administracji Publicznej
XVI2001Quo vadis geodezjo?
XVII2003Polski IACS
XVIII2005Unijne fundusze strukturalne i ich wpływ na rozwój przestrzeni rolniczej w kontekście szans i wyzwań dla geodetów
XIX2007POLSKIE DROGI - od koncepcji do pozwolenia na budowę
XX2009PORZĄDEK GEODEZYJNO-PRAWNY - warunkiem rozwoju gospodarczego

      Sesje poruszały aktualną tematykę związaną z geodezją i gospodarką gruntami. W 2007r. odbyła się już XIX Sesja Naukowo - Techniczna.
Cieszą się one nadal olbrzymim zainteresowaniem wśród geodetów z całego kraju i z zagranicy, oraz uczestniczą w niej licznie przedstawiciele innych zawodów.
      Zarząd Oddziału Wojewódzkiego SGP i działające komisje problemowe wiele uwagi poświęcają sprawie dokształcania geodetów poprzez odczyty, spotkania, pokazy, wycieczki techniczne. Nawiązano kontakt z Politechniką Warszawską, co umożliwiło coroczne spotkania podczas prowadzonych w Grybowie ćwiczeń dla studentów Wydziału Geodezji. Podczas tych spotkań odbywają się demonstracje nowoczesnego sprzętu geodezyjnego i wymiana poglądów na problemy środowiska geodezyjnego.
      Dużo działań poświęcono przygotowaniu kandydatów do uzyskania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i szacowania nieruchomościami, poprzez organizowanie szkoleń i sesji egzaminacyjnych w Nowym Sączu.
      W programie i działalności Oddziału wiele miejsca zajmowały różnego rodzaju imprezy m.in. coroczne urządzanie "Dnia geodety" w okresie jesiennym, a w sezonie zimowym zawody narciarskie o puchar prezesa Zarządu Oddziału SGP, natomiast w okresie karnawału urządzane są bale geodetów. Organizowane są również wycieczki krajoznawcze, w tym zagraniczne, dla członków stowarzyszenia i ich rodzin.
      W 1986 koledzy z Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Nowym Sączu byli organizatorami VIII Rajdu Pieszego Geodetów w Beskidzie Sądeckim.

Współuczestnictwo w organizowaniu Sesji Naukowo - Technicznych oraz wielu imprez, wykreowało liczną grupę działaczy stowarzyszeniowych czynnie włączających się w bieżące działania organizowane i prowadzone przez SGP.





      Stowarzyszenie Geodetów Polskich jest pozarządową, dobrowolną organizacją osób fizycznych będących geodetami na podstawie dyplomu ukończenia studiów geodezyjnych lub dyplomu technika geodety.



* * *